Servicii socio-medicale

Furnizarea de servicii socio-medicale, efectuarea de anchete sociale și oferirea de servicii de îngrijire la domiciliu

Fundația Creștina Diakonia a dezvoltat de-a lungul celor 3 ani două programe complexe de servicii socio-medicale integrate, reușit să ofere acest sprijin pentru aproape 400 de beneficiari din cadrul celor două centre comunitare integrate înființate în comunele Geaca și Cornești.

Echipa echipa multidisciplinară formată din asistenți sociali, asistenți medicali, psihologi, îngrijitori la domiciliu au oferit servicii de informare, consiliere, educație sanitară, măsurarea parametrilor fiziologici, aplicare tratament plăgi infectate, suport emoțional, manevre terapeutice, mobilizare, poziționare, menținerea relației cu medicul de familie din comunitate, deplasare medic/farmacie, dozare medicamente, aplicarea tratamentului, muncă de prevenție și conștientizare a anxietății, simptomelor și soluțiilor în aceste situații.